Filmowy portret stworzony przez Kaia Böttchera i Profoto A2

Udostępnij post:

Kai Böttcher to niemiecki fotograf specjalizujący się w portretach i fotografii lifestyle. Jego prace są często inspirowane włoskim i niemieckim krajobrazem. Jego zdjęcia charakteryzują się dbałością o detale, naturalnością i subtelną mieszanką światła zastanego z błyskowym. W jego pracach istotną rolę odgrywa także postprodukcja. W efekcie wypracowanej techniki obróbki obrazu uzyskuje on wyjątkowe zdjęcia, które oddają emocje i piękno swoich modeli. Do wykonania tego obrazu Kai użył dwóch zestawów Profoto A2 z Clic Fresnel i filtrami żelowymi Clic.

Lampa fotograficzna Profoto A2

Profoto A2 to kompaktowa, lekka lampa fotograficzna, która jest niezwykle łatwa i intuicyjna w obsłudze. Oznacza to, że z A2 można rozpocząć pracę od razu po jej rozpakowaniu. Bez konieczności studiowania instrukcji obsługi. Ta mobilna lampa akumulatorowa waży mniej niż 800 gram, oferując przy tym akuratną moc, która doskonale sprawdza się w różnych warunkach oświetleniowych. Zasilana jest wydajną baterią Li-Ion o superszybkim przeładowaniu nawet podczas błyskania z pełną mocą. To sprawia, że Profoto A2 jest niezbędnym oświetleniem dla kreatywnych twórców obrazów, którzy chcą przesuwać fotograficzne granice tego, co jest możliwe w plenerze. Dodatkowe połączenie jej z systemem magnetycznie mocowanych modyfikatorów Profoto Clic sprawia, że kreatywne możliwości użytkownika są niemal nieograniczone.

Soczewka Fresnela w fotografii portretowej

W szerokiej ofercie narzędzi do kształtowania światła Profoto znajdziemy modyfikatory typu Fresnel. Począwszy od Fresnell Small dedykowanego do głowic ProHead oraz lamp serii Pro-D3 czy B10, aż po Clic Fresnel, który skierowany jest do użytkowników lamp błyskowych Profoto serii A. Obydwa te modyfikatory zmieniają sposób, w jaki światło jest emitowane i rozpraszane. Sama jego nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego fizyka Augustina-Jeana Fresnela, który wynalazł specjalny typ soczewki używanej pierwotnie w latarniach morskich. Soczewka Fresnela charakteryzuje się koncentrycznymi pierścieniami, które pozwalają na skupienie światła w bardziej kontrolowany sposób.


W kontekście fotograficznych modyfikatorów światła Profoto, Fresnel Small czy Clic Fresnel działają podobnie. Pozwalając na efektowne kształtowanie wiązki światła fotograf może uzyskać bardziej skoncentrowane i ukierunkowane światło o filmowym charakterze, które jest idealne do tworzenia dramatycznych efektów świetlnych i podkreślania detali.

Zobacz jak przy użyciu dwóch zestawów Profoto A2 z Clic Fresnel i żelami Clic Kai Böttcher stworzył ten efektowny, filmowy portret w nastrojowym klimacie wieczornego zachodu słońca.

fot. Kai Böttcher

Filmowy portret o zachodzie słońca

Przy realizacji powyższego zdjęcia, Kai Böttcher użył dwóch lamp A2 w połączeniu z modyfikatorami Clic Fresnels i Clic Gel. Chciał uzyskać efekt mocnego kontrastu kolorystycznego względem chłodnej atmosfery niebieskiej godziny. W tym celu Kai najpierw założył na lampy A2 czerwone żele foliowe, a na nie soczewkę Clic Fresnel.

Filtry żelowe w ofercie Profoto dostępne są w postaci gotowych zestawów jak np. przeznaczony do korekty temperatury barwowej Clic Color Correction Kit lub do zabawy kolorami Clic Color Effects Kit. Można także samodzielnie wycinać filtry w arkuszach żelowej folii oprawiając je w dedykowany, magnetyczny Clic Gel Holder.

Jedną z ożelowanych lamp Profoto A2 Kai umieścił w prawym górnym rogu, tuż obok modela. Drugą umiejscowił z przodu, po lewej stronie modela tak, aby delikatnie wypełnić cienie.

Użycie Clic Fresnel umożliwiło precyzyjne oświetlenie obszarów twarzy modelki, tworząc nastrojowy klimat wieczornego zachodu słońca. Kai wykonał to zdjęcie fotografując przez okno. To uwydatniło widoczny w odbiciu szyby krajobraz gór i drzew, dodając głębi i nadając obrazowi efekt podwójnej ekspozycji.

Zobacz więcej obrazów, które stworzył Kai Böttcher, odwiedź jego stronę internetową i konto na platformie Instagram.

Kup produkty użyte w sesji:

Profoto clic gel
Profoto connect pro

Zapisz się do Newslettera​

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz informacje o naszych najnowszych wpisach inspiracyjnych, wskazówkach, najbliższych wydarzeniach, nowych produktach oraz aktualnych promocjach.

Inspiracje

Zobacz również