Portrety beauty Emila Bilińskiego z markamą i Profoto B10 Plus

Udostępnij post:

Emil Biliński to uznany fotograf, dorastający i rozwijający swoje doświadczenie artystyczne w austriackim Wiedniu. Słynie on z umiejętności wykorzystania światła i kompozycji, tworząc fotografie o wyjątkowej atmosferze i głębokim oddziaływaniu na widza. Obrazy Emila inspirują subtelną estetyką, ponadczasowym spojrzeniem, niezwykłym postrzeganiem rzeczywistości w jej gołej piękności oraz starannym podejściem do konstrukcji światła.

Współpracując z polskim przedstawicielem marki Profoto w Polsce, Emil zaaranżował i przeprowadził sesję fotograficzną typu beauty na niewielkiej przestrzeni flagowego salonu marki w Warszawie. W sesji tej, używając jedynie dwóch lamp błyskowych Profoto B10 Plus oraz parasolki fotograficznej Umbrella Deep White XL i softboxa z gridem zademonstrował jak wielką kreatywnością można wykazać się nawet na małej przestrzeni studyjnej. Jak piękne i inspirujące portrety beauty można uzyskać umiejętnie i kunsztownie operując technikami oświetleniowymi lamp błyskowych Profoto w połączeniu z efektowną aranżacją modelki z wykorzystaniem dekoracyjnej makramy.

Fotografia beauty

Realizując fotograficzny portret typu „beauty” kluczowym zadaniem jest uchwycenie i podkreślenie naturalnego piękna modela. Krytyczne elementy w realizacji tego rodzaju fotografii to między innymi:

Akcentowanie szczegółów na fotografii. Dlatego portrety typu „beauty” często koncentrują się na zbliżeniach uwypuklających detale twarzy modela lub modelki. Mogą one eksponować oczy, usta lub inne cechy modela, które czynią portretowaną osobę wyjątkową.

Odpowiednie oświetlenie jest zawsze niezwykle istotnym elementem w fotografii beauty. Zazwyczaj stosuje się miękkie, rozproszone światło, aby zminimalizować cienie i podkreślić kontury twarzy lub też kombinację światła miękkiego z ukierunkowanym. Popularnym narzędziem do tego celu są między innymi parasole z dyfuzją, softboxy Profoto oraz reflektory zwane Beauty Dish. Natomiast do ukierunkowania światła stosuje się dodatkowe siatki, tzw. gridy nakładane na popularne modyfikatory. Występują one w wersjach miękkich, tzw. Softgrid, które dedykowane są na softboxy oraz twardych, zakładanych bezpośrednio na lampy błyskowe Profoto lub reflektory.

Niezwykle ważnym elementem w tej dziedzinie fotografii jest także makijaż i stylizacja. Makijaż może być zarówno wyrazisty, jak i delikatny, skupiający się na podkreśleniu cech twarzy modela. Stylizacja zaś obejmuje optymalny dobór ubrań, odpowiednich akcesoriów, atrybutów oraz dobrany pod kątem współgrającej ze sobą ich kolorystyki.

Fotografie beauty często przechodzą przez proces retuszu w postprodukcji, mający na celu usunięcie niedoskonałości skóry i podkreślenie jej naturalnego piękna. Retusz może obejmować wygładzanie skóry, poprawę koloru oczu i ust, a także modelowanie twarzy.

Należy pamiętać, że sukces w fotografii beauty wymaga nie tylko znajomości sprzętu, ale także kreatywności i umiejętnego połączenia tych kluczowych aspektów i wyeksponowania naturalnego piękna modela.

fot. Emil Biliński

Atrybuty w portrecie beauty

W układzie światła głównego Emil zastosował lampę Profoto B10 Plus z Softbox 1,3×1,3’ oraz dedykowanym gridem. Taki zestaw zapewniał Emilowi kontrolę nad kierunkiem oświetlenia głównego i jego kontrastem.

Stylizacja portretowanej Natalii opierała się o odpowiednio dobrany makijaż, który w połączeniu ze zdobiącą modelkę, ręcznie wiązaną, dekoracyjną markamą oraz dodatkowym atrybutem w postaci drewnianej gałęzi doskonale nadała całej kompozycji efektowny styl boho.

Created with RNI Films app. Profile 'Fuji Pro 160NS’
Created with RNI Films app. Profile 'Fuji Pro 160NS’
fot. Emil Biliński

Aby nieco rozświetlić kadr, Emil potrzebował dołożyć kolejną lampę studyjną, aby wykorzystać ją jako światło dopełniające. Sprawdziła się w tym kolejna lampa błyskowa Pofoto B10 Plus z parasolem XL Silver wraz ze zmiękczającą jej światło białą dyfuzją Profoto Umbrella XL Diffuser. Parasol skierowany był na wprost modelki oświetlając kadr, tworząc miękkie subtelne cienie. Moc drugiej lampy błyskowej będącej światłem wypełniającym była ustawiona o ok 2 wartości przysłony niżej niż wartość światła głównego.

W tym ujęciu, zaplatana z bawełnianych sznurków makrama nakryła głowę modelki, co zaowocowało interesującym efektem.

Created with RNI Films app. Profile 'Fuji Pro 160NS’
fot. Emil Biliński

Czarne flagi umieszczone po bokach planu, podniosły kontrast ujęć. Wyeliminowały niepożądane rozproszenie światła i uwypuklenie czerni na modelce. Dzięki takiej konfiguracji źródeł światła w tej sesji studyjnej Emil uzyskał starannie i precyzyjne oświetlenie modelki i wydobył cienie podkreślając detale i kluczowe elementy aranżacji portretowanej modelki.

Created with RNI Films app. Profile 'Fuji Pro 160NS’
fot. Emil Biliński
fot. Emil Biliński
fot. Emil Biliński

Zobacz więcej obrazów autorstwa Emila Bilińskiego, odwiedź jego stronę internetową i konto na platformie Instagram.

Kup produkty użyte w sesji:

B10X Plus
Profoto connect pro
profoto Umbrella Diffuser

Zapisz się do Newslettera​

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz informacje o naszych najnowszych wpisach inspiracyjnych, wskazówkach, najbliższych wydarzeniach, nowych produktach oraz aktualnych promocjach.

Inspiracje

Zobacz również