Światło i kolor w fotograficznej sesji Evely Duis wykonanej lampami Profoto

Udostępnij post:

Holenderska fotografka reklamowa Evely Duis użyła lamp błyskowych Profoto do stworzenia emocjonujących zdjęć na jednej ze swoich niedawnych sesji. W poniższym materiale przeprowadza nas przez swoje podejście do kreowania światła w tej serii zdjęć.

Poznaj Evely Duis

„W mojej fotografii najważniejsze jest światło” – mówi Evely Duis, która znana jest z konceptualnych fotografii mody i portretów, w których sceneria jest równie ważna jak sam temat zdjęcia. Choć styl i wystrój odgrywają ważną rolę, to oświetlenie jest kluczowym elementem. „Buduję swoje zdjęcia na podstawie koncepcji” – mówi Evely, zauważając, że niezależnie od tego, czy używa tylko lampy błyskowej, czy kombinacji lampy błyskowej i naturalnego światła, „sposób oświetlenia obiektu tworzy odpowiednią atmosferę dla jej każdego zdjęcia”.

Lampy błyskowe Profoto

Sesję tę Evely zrealizowała lampami błyskowymi Profoto B10X oraz Profoto A2. Obydwa te modele, to wszechstronne lampy akumulatorowe, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno w studio jak i plenerze. Są niezwykle kompaktowe, co umożliwia spakowanie obydwu do jednego poręcznego plecaka. Jak wszystkie lampy Profoto, również B10X jak i A2 cechuje niebywała szybkość i pewność działania oraz prostota obsługi. Daje to gwarancję doskonałego rezultatu i sprawia, że to wiodące lampy fotograficzne na rynku, które wybierane są przez najlepszych.

Podejście Evely do oświetlenia

Wbrew temu, w co niektórzy wierzą, wyrażanie emocji ma niezwykłą moc. W tej sesji Evely chciała pokazać siłę płynącą z wrażliwości. Aby to wyrazić, wybrała dwa kolory: niebieski, który reprezentuje smutek i czerwony, który emanuje siłą. Te kolory wkomponowała w stylizację, tło i, co najważniejsze, światło.

W realizacji swojej wizji wykorzystała dziewięć różnych koncepcji oświetlenia, z których trzy prezentujemy w tym materiale. W przypadku tak dużej liczby odmian i ustawień oświetlenia ważne jest, aby przygotować się z wyprzedzeniem. Dlatego przed sesją Evely przetestowała różne sytuacje oświetleniowe, aby zaoszczędzić czas i uniknąć stresu.

fot. Evely Duis

Kontrast kolorów

W przypadku pierwszej konfiguracji Evely chciała stworzyć niebieskie światło, więc umieściła niebieski filtr OCF II Gel Blue na B10, za pośrednictwem mocowania OCF Grid II i Gel Holder. Bezpośrednie światło padające na modelkę emanuje mocą pomimo ponurego, niebieskiego odcienia. Czerwone tło tworzy dramatyzm na tle niebieskiego światła nadanego przez B10 z softboxem OCF Strip 1×3′.

Nastrojowy blues

W drugim ustawieniu fotografka chciała pracować przy świetle bezpośrednim, więc użyła Profoto B10 bez żadnego dodatku. Aby uzyskać mocny kontrast obrazu, umieściła B10 na statywie przed modelką. Następnie, aby równomiernie oświetlić niebieskie tło, użyła dwóch B10 z Softboxami OCF Strip 1×3′.

Modelowanie cieni

Cień odegrał ważną rolę w trzeciej konfiguracji oświetlenia. Jako główne światło Evely wybrała Profoto A2 z narzędziem do kształtowania światła Clic Snoot, który bardzo mocna skupia strumień światła lampy. Dodatkowo, Evely pozwoliła A2 świecić przez drewnianą płytkę z otworem, aby utworzyć okrąg wokół twarzy modelki. Następnie dla wzmocnienia cienia użyła czarnych ekranów styropianowych po obu stronach modelki. Aby mieć pewność, że czerwone tło będzie dobrze widoczne, wyeksponowała je poprzez oświetlenie go dwoma lampami Profoto B10 z założonymi Softboxami OCF Strip 1×3′.

Ożywiaj swoją historię

Rzucanie sobie wyzwań dzięki unikalnym konfiguracjom oświetlenia pozwala Evely Duis urzeczywistnić swoją koncepcję. Zachęca ona wszystkich do eksperymentowania ze światłem podczas opowiadania historii, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie!

Zobacz więcej obrazów, które stworzyła Evely Duis, odwiedź jej stronę internetową i konto na platformie Instagram.

Kup produkty użyte w sesji:

profoto b10x
Connect Pro
OCF Softbox

Zapisz się do Newslettera​

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz informacje o naszych najnowszych wpisach inspiracyjnych, wskazówkach, najbliższych wydarzeniach, nowych produktach oraz aktualnych promocjach.

Inspiracje

Zobacz również