Studio Kudra kreuje portret w stylu „Old Hollywood” z Profoto B10X

Udostępnij post:

Ania Kudra i Aleksandra Łyźniak to duet fotografek, które współpracują od ponad 5 lat tworząc razem Studio Kudra. Specjalizują się w fotografii ślubnej, ale realizują również projekty biznesowe, wnętrzarskie, produktowe i studyjne. Mają na koncie publikacje zdjęć w Vogue Polska, Prestiż, Slowhop, ZankYou, abcslubu.pl, Shuba Magazine, czy White Mad. W swojej pracy wykorzystują lampy marki Profoto, które zapewniają im szerokie możliwości kreacyjne.

Ania i Aleksandra są także autorkami e-booka “Spotkanie z błyskiem”, w którym szeroko prezentują możliwości jakie niesie ze sobą zastosowanie lamp błyskowych. W swej publikacji objaśniają przykładowe ustawienia lamp Profoto, które można wykorzystać w różnorakich sytuacjach. Wejdź za kulisy jednej z takich sesji, zobacz jak powstał portret w stylu „Old Hollywood” z Profoto B10X i dwoma tylko modyfikatorami i zainspiruj się do fotografowania.

Dlaczego Ania i Aleksandra wybrały lampy Profoto B10X?

Lampy studyjne Profoto słyną w branży fotograficznej z powtarzalności błysku najwyższej jakości i prostej obsługi. A B10X i B10X Plus to w pełnym tego słowa znaczeniu lampy Profoto. Są niebywale wszechstronne i łączą w sobie łatwy interfejs użytkownika ze światowej sławy niezawodnością. Dzięki mocnemu i wydajnemu akumulatorowi, mogą służyć jako mobilne lampy plenerowe, jak i oświetlenie studyjne. To, w połączeniu z szeroką gamą modyfikatorów Profoto umożliwia tworzenie jak i uzupełnianie naturalnego światła. Dzięki temu możesz kreatywnie kształtować obrazy z niezwykłą łatwością i pełnym przekonaniem o rezultacie. W każdym momencie, w dowolnym miejscu.

„Szukacie lampy błyskowej, która zapewni Wam profesjonalne rezultaty w mgnieniu oka? To zdecydowanie musicie wypróbować Profoto B10X! Powiemy Wam szczerze, odkąd mamy tę lampę, to nasza praca stała się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Jest kompaktowa i lekka, więc bez problemu możemy ją ze sobą zabrać wszędzie, gdzie tylko potrzebujemy. Idealnie sprawdza się zarówno w plenerze, jak i w studio.

To, co najbardziej nas zachwyca w B10X, to jej niesamowita powtarzalność błysku. Możecie być pewni, że każde zdjęcie będzie idealnie doświetlone, za każdym razem. Nie ma mowy o żadnych niespodziankach czy różnicach w kolorystyce. Lampa błyska z niezwykłą stabilnością mocy i temperatury barwowej, co gwarantuje spójność i przewidywalność oświetlenia. To ogromna zaleta, zwłaszcza podczas fotografowania portretów lub mody.

Dodatkowo, B10X jest bardzo łatwa w obsłudze. Intuicyjny panel sterowania sprawia, że nawet początkujący fotograf bez problemu poradzi sobie z jej ustawieniem.

No i oczywiście jakość wykonania – jak to u Profoto – jest bez zarzutu. Solidna konstrukcja i najwyższej jakości materiały gwarantują, że lampa posłuży nam przez długie lata. Szczerze polecamy Profoto B10X każdemu fotografowi, który szuka niezawodnej i wszechstronnej lampy błyskowej. To inwestycja, która z pewnością się opłaci!”

Ania i Aleksandra (Studio Kudra)

Portret w stylu „Old Hollywood”

Sesja zdjęciowa w stylu „Old Hollywood”, którą zrealizowała Ania i Aleksandra była dla nich swoistą podróżą w czasie do złotej ery kina, glamour i elegancji. Ten unikalny styl charakteryzuje się wyjątkowym podejściem do oświetlenia, które odgrywa kluczową rolę w tworzeniu tego rodzaju portretów.

Zobacz jak Ania i Aleksandra stworzyły efektowny portret w stylu „Old Hollywood” przy użyciu dwóch lamp Profoto B10X z zestawem Profoto Softlight Kit i strumienicą OCF Snoot.

fot. Ania i Aleksandra (Studio Kudra)

Stylizacja „Old Hollywood”

Stylizacja odgrywa kluczową rolę w portretach „Old Hollywood”, ponieważ jest to nie tylko fotograficzne odwzorowanie stylu z lat złotej ery kina, ale również sposób oddania charakterystycznej elegancji, glamouru i charyzmy tamtego okresu. W portretach „Old Hollywood” stylizacja obejmuje zarówno makijaż, który mocno podkreśla kości policzkowe modelki, fryzurę oddającą ducha starej kinematografii zza oceanu, jak i odpowiedni strój, podkreślający splendor epoki.

Ustawienie oświetlenia głównego

W trakcie kreacji portretów w tym stylu, światło ustawione było wysoko, na wprost modelki. Było to kluczowym elementem, który nadawał charakterystyczną atmosferę obrazu. Mocny cień pod nosem portretowanej modelki, to właśnie jeden z najbardziej typowych elementów dla stworzenia tego typu zdjęcia.

W tym przypadku lampa błyskowa Profoto B10X będąca głównym źródłem światła umieszczona była nad modelką, tworząc efekt tzw. butterfly lighting, który uwydatnił delikatne cienie pod jej nosem i brodą dodając trójwymiarowości twarzy.

Dla dodania większego kontrastu, a zarazem skupienia światła na fotografowanej osobie Ania i Aleksandra użyły beauty disha Profoto Softlight Kit z nałożonym plastrem miodu. Ten klasyczny modyfikator do zdjęć portretowych charakteryzuje się białym wnętrzem ze specjalną nakładką na środku reflektora, która zabezpiecza przed powstaniem tzw. gorącego punktu, czyli miejsca, gdzie światło skupia się najmocniej. W praktyce oznaczało to, że fotografując modelkę bez użycia tej nakładki, pośrodku jej twarzy utworzyłby się mocny, jasny punkt światła.

Z kolei nałożenie na beauty disha Grida ukierunkowało światło do centrum kadru i jednocześnie przyciemniało je po bokach. Gridy, nazywane również plastrami miodu, znalazły swoje zastosowanie do subtelnego podkreślenia fotografowanego modela czy obiektu oraz pomogły w stworzeniu nastrojowego klimatu fotografii.

Modelowanie finalnego efektu

Modelowanie twarzy poprzez kąt padania światła było kluczowe w odtworzeniu stylu „Old Hollywood”. Cienie na policzkach, nosie i podbródku nadawały twarzy trójwymiarowości, a jednocześnie tworzyły charakterystyczną delikatność, która była właściwa dla gwiazd filmowych tamtej ery. Aby skupić jeszcze bardziej uwagę na modelce, Ania i Aleksandra postanowiły oświetlić tło za pomocą drugiej lampy Profoto B10X z nałożoną strumienicą OCF Snoot. Strumienica Profoto OCF Snoot charakteryzuje się mocnym skupieniem światła, tworząc okrąg o miękkich krawędziach. W ten sposób wyodrębniły postać modelki od tła uzyskując efektowny, pełen elegancji dramatyzm.

Wskazówka

Główne światło w tej estetyce pada zazwyczaj z przodu i od góry. Pozwala to doświetlić twarz, podkreślając rysy i kontury.

Ustawienia ekspozycji:

Moc lampy: główne 6.0, boczne na tło 5.0

Ekspozycja: 1/200 sek., F8.0, ISO200

Więcej informacji o fotografii portretowej, ślubnej i produktowej autorstwa Ani i Aleksandry ze Studio Kudra znajdziesz na ich stronie internetowej lub profilu na Instagramie.

Kup produkty użyte w sesji:

profoto b10x
Softlight Kit
Profoto connect pro

Zapisz się do Newslettera​

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz informacje o naszych najnowszych wpisach inspiracyjnych, wskazówkach, najbliższych wydarzeniach, nowych produktach oraz aktualnych promocjach.

Inspiracje

Zobacz również